Ha valakinek gyenge a látása, de nem szeretne állandóan dioptriás szemüveget hordani, választhatja a kontaktlencsét is. De honnan jött a kontaktlencse ötlete? Mi a különbség a lágy és a kemény kontaktlencsék között? És hogyan kell a lencséket helyesen gondozni?
A kontaktlencse kezdetei
Leonardo Da Vinci már 1508-ban több kísérletében is foglalkozott a látóképesség témájával, és egy vízzel töltött üvegtálkának a szemre helyezésével tette le a kontaktlencse kifejlesztésének az alapjait. Sok filozófus, kutató és tudós már évszázadok óta foglalkozik ezzel a témával – az elméleti ismeretek már korábban is megvoltak, de a megvalósítás bonyolultabbnak bizonyult. Az első hordható kontaktlencséket végül a 19. században fejlesztették ki, és ezek üvegből fújt tálkák voltak, amiknek az átmérője több, mint 20 milliméter volt, és majdnem az egész szemet befedték. Az úgynevezett kontakt-kagylók (sclerális lencsék) azonban legfeljebb csak két órán át hordhatók, mert anyaguk és méretük miatt ingerlik a szemeket. A pontosan méret után készített, különböző erősségű kagylók készítésével Carl Zeiss 1911-ben egy újabb mérföldkövet ért el. De az üveg kagylók még mindig kényelmetlenek és veszélyesek voltak, és nem voltak alkalmasak hosszabb idejű viselésre.
1936-ban azután William Feinbloom optikus elsőként használta a polimetil-metakrilát nevű anyagot, amit plexiüvegként is ismernek, és ami forradalmi változást jelentett a fejlesztésben. 12 évvel később Kevin Tuohy szabadalmaztatta az első olyan lencsét, ami teljes egészében ebből a műanyagból készült, és már csak a szaruhártyát fedte le. Miután az átmérőjét körülbelül 10 milliméterre sikerült csökkenteni, lehetővé vált, hogy akár 12 órán keresztül is lehessen viselni. Otto Wichterle tudósnak támadt azután az az ötlete, hogy a lencsék gyártásához vízalapú zselét használjanak. 1959-ben fejlesztette ki a kényelmes viseletet jelentő hydroxyethylmethacrylat (HEMA) anyagot, valamint egy olyan gépet, amivel modern, lágy lencsék voltak készíthetők sorozatban. A továbbfejlesztésben és optimálásban sok tudós működött közre, a minél kényelmesebb viselet érdekében. A lencsék egyre vékonyabbak és lágyabbak lettek, és manapság már többféle látási probléma is javítható segítségükkel.
Lágy vagy kemény kontaktlencsék?
Megkülönböztethetünk lágy és kemény kontaktlencséket. Hogy egy adott esetben milyen kontaktlencse az előnyösebb, megtudhatjuk, ha felkeresünk egy optikust vagy egy szemész orvost, aki meg tudja mérni a szaruhártya sajátosságait és a szem dioptria értékét.
A lágy lencsék nagyobbak, mint a kemény lencsék, és rugalmasabbak is. Rásimulnak a szaruhártyára és megtapadnak rajta, úgyhogy igen kicsi az elcsúszás veszélye. Ezért ez a fajta lencse különösen alkalmas az érzékeny szemű emberek és az aktív sportolók számára. A lágy kontaktlencsék alapvetően kevésbé engedik át az oxigént. De manapság már sok lencse készül modern anyagokból, mint például szilikon-hidrogélből, amik a jó oxigén áteresztőképességükkel tűnnek ki. A lágy kontaktlencséknek viszont megvan az a hátrányuk, hogy folyadékra van szükségük az alakjuk megtartásához. Automatikusan elvonják a folyadékot a szemektől, amitől a szemek gyorsabban kiszáradnak.
A kemény kontaktlencséket alaktartó kontaktlencséknek is nevezik. Ezeket többnyire egyedileg készítik el, az átmérőjük kisebb, és oxigénáteresztő műanyagból készülnek, ami nem simul rá olyan rugalmasan a szemgolyóra, mint a lágy lencsék. A lencsék viszonylag lazán fekszenek a könny-filmen, és a könnyfolyadék folyamatosan leöblíti őket. Azáltal, hogy a szemek folyamatosan el vannak látva nedvességgel és oxigénnel, a kemény lencsék különösen azoknak az embereknek előnyösek, akik száraz szemtől szenvednek.
Napi, heti vagy havi lencsék?
A helyes kontaktlencse kiválasztásánál különösen fontos szempont, hogy milyen célra akarjuk használni – mert ettől függ, hogy napi, heti vagy havi lencsék választása az előnyösebb.
Ha csak időnként van szükségünk a kontaktlencsékre, például csak sportnál vagy szórakozásnál, előnyösebbek a napi vagy a heti lencsék. A napi lencséket frissen vesszük ki a csomagolásból, ami egy kis tok védőfolyadékkal megtöltve, és használat után eldobjuk. Ha valaki egy hónapon belül ismételten akarja használni a kontaktlencséit, heti lencséket ajánlunk. Ezeket akár két héten keresztül is használhatjuk napi 12 órában, vagy egy hétig napi 24 órában. Ezzel szemben a havi lencséket legfeljebb 31 egymást követő napon lehet használni. Közben azonban ügyelni kell arra, hogy a kontaktlencsék tartós használata a szem számára megerőltető lehet.
Ajánlatos mindig megbeszélni a szemorvossal vagy az optikussal, mielőtt egy kontaktlencse típus mellett döntenél.
Professzionális tisztítás és gondozás
A napi lencséket egyszeri használat után eldobjuk, ezért nincs szükségük különleges gondozásra, csak akkor, ha rövid időre kivesszük a lencsét, például egy rövid déli alváshoz. Az újra felhasználható kontaktlencsék (heti és havi lencsék) azonban alapos tisztítást igényelnek, a szem egészségének a megőrzése érdekében. Alapvetően minden lencse típusra érvényes, hogy a kezeket mindig alaposan meg kell mosni, mielőtt megérintenénk a kontaktlencsét.
A tisztítás menete
A kézi tisztítás erősen csökkenti a lencsén maradó baktériumok számát. Ehhez a lencsét fektessük az előzőleg megmosott tenyerünkre, és csepegtessünk rá egy pár csepp kontaktlencse tisztító folyadékot. Ujjunkkal óvatosan dörzsöljük át a lencsét, majd körülbelül 20 másodperc múlva öblítsük le egy tisztító oldattal. Ezt követően helyezzük egy fertőtlenítő oldatba, hogy az utolsó kórokozó mikroorganizmusokat is eltávolítsuk. Sokszor ajánlják, hogy a kontaktlencséket egész éjjelre hagyjuk ebben a folyadékban. Mielőtt a kontaktlencséket ismét behelyeznénk a szembe, öblítsük le róluk a fertőtlenítőszer maradékát steril konyhasó oldattal. Mivel a könny-folyadék különböző proteineket tartalmaz, amik lerakódhatnak a kontaktlencsékre, ajánlatos a lencséket hetente egyszer egy speciális protein-oldószerrel megtisztítani. A tisztítóoldat enzimeket tartalmaz, amik a proteineket elbontják és a fehérje maradékokat eltávolítják, úgyhogy az allergiák és a szembetegségek kockázata minimális lesz.
A kontaktlencsék gondozásánál ne feledkezzünk meg a tároló edények tisztításáról sem. A tárolókat semmiképpen ne mosogassuk el csapvízzel, mert a csapvízben is találhatók baktériumok, amik átkerülhetnek a lencsékre, és károsak lehetnek a szemek egészségére. Ajánlatos speciális tisztítószereket és konyhasó oldatokat használni, és rendszeresen kicserélni a tároló edényeket.
Az oldatok
Sok különbözőféle tisztítószer létezik, és nem minden szer alkalmazható minden kontaktlencséhez!
A lágy kontaktlencsék tisztításához és ápolásához léteznek minden-egyben-oldatok, amik minden szükséges ápolási műveletet egyetlen oldattal elvégeznek. A peroxid rendszerek, amelyeknél a tisztítás hidrogén-peroxid alapon történik, egyaránt használhatók lágy és kemény kontaktlencsékhez is. A hidrogén-peroxid alapú tisztítás azonban különösen gondos bánásmódot igényel. Mindenképpen be kell tartani ezeknek a tisztítószereknek a használati utasításait! A kemény kontaktlencsékhez ezen kívül speciális ápolószer-készletekre is szükség van, amik külön tároló oldatokat és tisztító oldatokat tartalmaznak. De a kemény lencsékhez is léteznek kombinált oldatok.
Átállás szemüvegről kontaktlencsékre – mire kell ügyelned
Akinek már van szemüvege, annak van szemészeti adatlapja is. Ám a szemészeti adatlapon megadott dioptria értékek nem vihetők át egyszerűen a kontaktlencsékre. Szükség van egy kontaktlencse hozzáigazításra egy szem-ellenőrzés során, mert a szemüveg több milliméter távolságra van a szem előtt, míg a kontaktlencsék közvetlenül a szemen fekszenek.
A szemek ellenőrzését szemorvos vagy optikus végezheti el, a következő tényezőkre vonatkozóan:
- Távollátás vagy rövidlátás
- Szaruhártya torzulás és szaruhártya sugara
- Szemfolyadék mennyisége
- Szem érzékenysége
A szem ellenőrzésének eredményeiből megállapítható, hogy milyennek kell lennie a kontaktlencsének ahhoz, hogy optimális éleslátást, jó hordhatóságot és kényelmet biztosítson.
A kontaktlencsék előnyei és hátrányai
Előnyök
- Feltűnés nélküli eszköz a szem gyengeségének korrigálásához
- Kontaktlencsék ritkán csúsznak el, és nem párásodnak be
- Nem zavarnak a sportnál
- Kontaktlencse mellett probléma nélkül hordhatunk dioptria nélküli, normális napszemüvegeket
- Érzékeny szemekhez léteznek oxigén áteresztő lencsék
- A látóteret nem korlátozza (szemüvegek sötét vagy vastag kerettel korlátozhatják a látótér méretét)
- Vannak színes lencsék is, amik megváltoztatják a szemed színét (ilyenek dioptria nélküli változatban is léteznek)
Hátrányok
- minden kontaktlencse viselőnek, akinek nagyon gyenge a látása, kiegészítő szemüvegre is szüksége van
- mivel a lencse felhelyezése a szemre gyengíti a szem oxigén-ellátását, a kontaktlencséket nem lehet korlátlan ideig hordani
- hosszabb időre van szükség a megszokásához (különösen kemény lencséknél)
- a kontaktlencsék gondozása bonyolultabb
Kontaktlencsék az Edel-Optics-nál
Új kontaktlencséket keresel? Akkor nézz be a boltunkba! Nálunk nagy választékot találsz márkás, kiváló minőségű kontaktlencsékből, mint például a Johnson & Johnson, a Cooper Vision és az Alcon.
Leave a Comment