A szem az ember egyik legfontosabb érzékszerve. Amint reggel kinyitjuk a szemünket, a szemünknek máris elkezdődik egy fárasztó nap, hiszen minden vizuális benyomást észlelnie kell, és fel is kell dolgoznia azokat. A szemek rengeteg megterhelésnek vannak kitéve, pl. a számítógépes munka, az okos telefon állandó használata, a túl kevés alvás vagy a szennyezett levegő (például kipufogógázok), és a hideg vagy túl száraz szobai levegő által. És ki ne ismerné ezt? Egy idő után a szemek ingerültséggel reagálnak, ami a szempanaszok különböző formáiban nyilvánulhat meg.
Fáradt szemek
Nem csak a túl kevés alvás, hanem a koncentrált nézés is egy bizonyos tárgyra a szemek kimerüléséhez vezethet. Autóvezetésnél, számítógép előtti munka során, újság olvasás közben, vagy hosszú estéken a tévé előtt, egy bizonyos helyre koncentráljuk a tekintetünket. Miközben erre a helyre fókuszálunk, túl keveset pislogunk, és alig mozgatjuk a szemgolyónkat. Ez oda vezet, hogy a könny folyadék gyorsabban elpárolog, minthogy a könnymirigyek utánpótlást tudnának termelni. Ettől a szemeinkben fáradtságot érzünk.
Ezek a tanácsok és gyakorlatok enyhítő pillanatokat nyújtanak a fáradt szemeknek:
- Gyakorlat: Szemeinket naponta többször csukjuk be néhány percre, és lazítsunk el. Ennek csodás hatása van, és új energiát nyerhetünk általa. A naponta többszöri tudatos ásítás is edzi a szemizmokat, és serkenti a könnytermelést is, amitől azután megszűnik a fáradtság érzet.
- Világosság: a világos és sötét közötti erős kontrasztok különösen megerőltetik a szemeket. Ezért azt a helyiséget, ahol sok időt töltünk, jól meg kell világítani.
- Tipp: Ha valaki rendszeresen a fáradt szemektől szenved, évente egyszer mindenképpen vizsgáltassa meg a látása élességét. Mert aki rosszul lát, és mégsem hord szemüveget vagy kontaktlencsét, további megterhelésnek teszi ki a szemeit. Ha a túl fáradt szemek továbbra is panaszokat, például fájdalmat okoznak, okvetlen fordulj szemész szakorvoshoz.
Duzzadt szemek
Az ember reggel fölébred, belenéz a tükörbe, és látja, hogy megduzzadtak a szemei. Sok embernél van ez így. A duzzanat többnyire rövid idő alatt ismét lelappad, és rendszerint alváshiányra vagy egészségtelen táplálkozásra következtetünk belőle.
Ezek a házi eljárások megelőző hatásúak:
- Sok vizet inni! Mert a kielégítő folyadék bevitel megelőzi a táskás szemek kialakulását.
- A hűtés segít! Hűtőszemüveget, hűtőpárnát vagy egy kanalat, amit előzőleg a mélyhűtőbe tettünk, egyszerűen tíz percre a szemre fektetni, és máris lelappad a duzzanat.
- A tea és a kávé csersavat tartalmaznak, amik a nyirokmirigyek anyagcsere működését serkentik, és ezáltal szintén a duzzanat lelappadását váltják ki. Egyszerűen egy teás zacskót vagy egy kávé kapszulát rövid időre meleg vízbe áztatunk, majd kihűtjük, és néhány percre a megduzzadt szemre fektetjük.
De bizonyos esetekben a szemek megduzzadásának akut vagy krónikus betegség is lehet az okozója, mint például kötőhártya gyulladás, szem-árpa, száraz szem, allergia, megfázás, magas vérnyomás, és vese vagy nyirokcsomó zavarok. Ha a szemek nem lappadnak le, vagy gyakran visszatér a duzzadás a szemek körül, esetleg más panaszokkal együtt, okvetlenül forduljunk orvoshoz.
Könnyező szemek
A könnyezés gyakran az öröm, a düh vagy a bánat kifejezése. De ha a szemeink érzelmektől függetlenül könnyeznek, más okai is lehetnek, például száraz levegő, gyulladás, porszemek vagy pollen – ezek is izgathatják a szemünket. A lehetséges károsodás enyhítésére az emberi szervezet automatikus könnyezéssel próbálja megvédeni a szemet a fertőzésektől és a baktériumoktól.
De egy egészen közönséges ásítás, egy léghuzat vagy egy hangos nevetés is aktiválhatják a könnymirigyeket, és rövid időre a szemek könnyezését válthatják ki.
A következő tanácsok segítenek a könnyező szemek ellen:
- A lakóhelyiségek gyakori szellőztetése, a friss levegőn való tartózkodás és a szem kiöblítése tiszta vízzel, ezek is segítenek a szemek könnyezése ellen, ha annak oka a kötőhártya szárazsága lett volna.
- A kontaktlencsét használók, ha könnyezik a szemük, ügyeljenek a lencsék helyes kezelésére: a lencséket alaposan meg kell tisztítani, és be kell tartani az előírt használati szüneteket!
- Az ember gyakran nyúl az arcához és dörzsöli a szemeit, anélkül, hogy ez tudatos lenne. A gyakori kézmosás csökkenti a szembetegségekkel történő fertőződés veszélyét, és minimalizálja a baktériumok bejutását a szemekbe.
Száraz, viszkető szemek
Ha a szemek viszketnek, az ember leggyakrabban arra gondol, hogy allergia a kiváltója. De a zavaró viszketés okozója is leggyakrabban a száraz szem. A szemek akkor lesznek szárazak, ha nem áll rendelkezésre elegendő könny folyadék, és a szemet nem vonja be a szükséges mennyiségű folyadék. Ezek a panaszok különösen túlzott megerőltetés és erős koncentráció esetén, illetve olyan embereknél lépnek fel, akik túl sok időt töltenek a számítógép vagy az okos telefon előtt.
Szabály:
- A száraz szemek megelőzése érdekében legalább percenként tízszer kell pislogni.
- A friss levegő segít a viszketés ellen. A lakásban is, és a munkahelyen is gyakran kell szellőztetni.
Ha a viszketés mellett fájdalom vagy pirosodás is fellép, mindenképpen forduljunk szakemberhez. Előfordulhat ugyanis, hogy egy szem-árpa vagy kötőhártya gyulladás esete áll fenn, amit baktériumok is okozhattak, és mindenképpen orvosi kezelést igényelnek.
Leave a Comment