Vízisport:
Az olyan vízisportokat, mint a búvárkodás vagy a szörfözés, minden további nélkül gyakorolhatják a szemüvegesek is. Csak akkor ússzál szemüveg vagy kontaktlencse nélkül, ha nem túl gyenge a látásod. Különben garantáltan nem fogod jól érezni magadat a vízben. Azon kívül az sem mindegy, hogy szabadtéri uszodában vagy a nyílt tengerben vagy-e.
De hogyan biztosíthatja egy szemüveges a tiszta látást a vízben, ha félti a szemüvegét vagy a kontaktlencséjét? Uszodában van lehetőség a normális szemüvegeddel is a vízbe menni. Ezt azonban nem ajánljuk. Szemüveggel lemerülni vagy a vízbe ugrani tabu. Tengerben úszáshoz sem használható a szemüveg – egy hullám lesodorhatja, és a megkeresése eléggé reménytelen vállalkozás. De alternatívaként ott van a kontaktlencse. Úszószemüveggel kombinálva garantált az éles látás, és az úszószemüveg véd a víztől. A lencséknek nem szabad a vízzel érintkezniük. A kemény kontaktlencséket a víz könnyen kisodorhatja a szemből. Az elvesztése mindenképpen bosszantó – főleg mert eléggé drága is lehet. Ezzel szemben a lágy kontaktlencsék nem olyan könnyen mozdulnak el a szemben. A vízzel való érintkezés azonban megváltoztathatja az alakjukat, és ezáltal használhatatlanná válhatnak. Ezen kívül a vízben lévő baktériumok is megtapadhatnak a kontaktlencsén, és a későbbiekben szemgyulladást okozhatnak. Ezért minden fürdés után nagyon alapos tisztítás és fertőtlenítés szükséges. Úszáshoz a legelőnyösebb egynapos kontaktlencséket használni. Ezeket a fürdés után eldobhatjuk, és ha elvesznek, az sem tragikus. Mindenképpen ajánlott úszószemüveget használni. A szemüvegeseknek értelmes alternatíva lehet a vízbe ugráshoz egy dioptriás úszószemüveg. A leggyakoribb dioptria értékekkel megtalálhatók a sport üzletekben is. Ily módon egy szemüveg egyesíti a látási segédeszköz és a víz elleni védelem feladatát. Ugyanez vonatkozik a dioptriás búvárszemüvegekre is.
Kerékpározás:
A kerékpárosoknak akadályt jelenthetnek a lehulló faágak, a helytelen színezés zavarhatja a látást, a léghuzat könnyezést okozhat, a szemüveg bepárásodhat vagy a vakító fénysugarakat is áteresztheti. Az UV-sugarak vagy az oldalról érkező napsugarak is terhelést jelenthetnek, a szemüveg nyomhat vagy elcsúszhat. Néha a szemüveg egyáltalán nem vehető fel a bukósisak alá.
Ezért a mindennapi szemüveged viselése sporthoz nem ajánlott, mert az nem ilyen terhelésekhez lett tervezve. Elcsúszhat, bepárásodhat, sőt, egy bukásnál közvetlen sérülési veszélyt is jelenthet. De még egy oka van, amiért sporthoz is kell szemüveget hordani: csak jó látással lehet nagy teljesítményeket elérni. A sportszemüvegnek mindenképpen könnyűnek és kényelmesnek kell lennie, hogy tartós viselése se okozzon zavaró érzést. A nagyfokú kényelmi érzést segíthetik az állítható orrpárnák és szemüveg szárak. Az izzadság felfogóval ellátott modellek megakadályozzák, hogy nedvesség folyjon a szembe. A lencséknek és a keretnek is törhetetlen műanyagból kell lennie (pl. polikarbonát), fém és üveg alkatrészek nem megengedettek, mert ezek nagy sérülési veszélyt jelentenek. A polikarbonát lencséket kemény védőréteggel kell védeni a karcolások ellen. A sportszemüvegek általában hajlított alakúak, és védőpajzsként működnek. Nem csak a szél, víz és porszemek ellen védenek, hanem a veszélyes UV sugarak ellen is, és a fény vakítását is minimalizálják. A szemüvegnek jól körbe kell fognia az arcot, és nem szabad a szempillákhoz érnie. A szemüvegnek zötykölődő mozgás esetén sem szabad elcsúsznia. A szárnak körbe kell vennie a fület. Egy cserélhető rugalmas szalag a fej körül, egy jól felfekvő keret, valamint érdesített szárak szintén javítják a szemüveg tartását. A lencséknek nem szabad bepárásodniuk, ezért egy sportszemüvegnek mindenképpen jól kell szellőznie. Ezt a hatást tovább javítják a speciális üvegbevonatok. A lencsék színárnyalatának és színerősségének a sportágnál várható fényerősségnek megfelelőnek kell lennie. Beváltak a cserélhető lencsés rendszerek.
Manapság már minden sportághoz lehet megfelelő sportszemüveget találni. Vannak kimondottan sport-napszemüvegek, amik dioptriás funkciókkal is kombinálhatók, sportszemüvegek beltéri és szabadtéri sportokhoz, valamint vízisportokhoz és téli sportokhoz is. Alkalmi sportolóknak többnyire elég egy egyszerű sportszemüveg. De: minél különlegesebb egy sportág, és minél intenzívebben gyakoroljuk, annál nagyobb gondot kell fordítani a sportszemüveg kiválasztására, hogy optimálisan illeszkedjen a különleges igényekhez. A kinézetnél is fontosabb a biztonság. A sportszemüvegedet ezeknek a szempontoknak a figyelembe vételével kell kiválasztani.
Leave a Comment