Az optikus-szószedet első részében szeretnénk Nektek a fogalmakat elmagyarázni, melyeknek közük van a különböző fajtájú és modellű szemüvegekhez.
Szemüveg foglalatok:
Gyakran nevezzük a szemüvegfoglalatot váznak, keretnek vagy szemüvegmodellnek. A szemüvegkereteknek széles a kínálata. Napjainkban már vannak szemüvegkeretek, melyek metálból, műanyagból vagy a kettő keverékéből tevődnek össze. Megkülönböztetünk a szemüvegfoglalatoknál teljes-, fél- vagy keretnélküli szemüvegeket. Melyik anyag a helyes, ez függ a személyes preferenciáktól és az anyag összeegyeztethetőségétől.
Korrekciós szemüvegek:
Korrekciós szemüveg alatt azokat a szemüveg modelleket értjük, melyek individuálisan látást javító lencsével vannak ellátva. Teljesen mindegy, hogy egy fókuszú-, olvasó- vagy két fókuszú lencséről beszélünk, a korrekciós szemüvegek korrigálják a hiányosságokat és egy jobb látást biztosítanak.
Napszemüvegek:
A napszemüvegek védik a szemet az UV-sugárzástól, melyek a szemet károsítani tudják. Azért, hogy biztosak legyünk, hogy a megvásárolt napszemüveg megfelel az európailag elfogadott biztonsági előírásoknak és megfelelő UV-védelmet kínál, minden napszemüveg belsejébe bele kell vasalva lennie a CE-jelzésnek.
Aviator/Pilótaszemüvegek:
A napszemüvegek egyik klasszikusa a pilótaszemüveg. Az Aviator márkajelzések a cseppformájú üvegekre, egy szép vázra és dupla orrnyerges megoldásra utal. Mindegy, hogy ez metál kerettel van, mint például a pilótaszemüveg Michael Kors-tól, Ray-Ban-től és Prada Sporttól, vagy műanyag kerettel, mint például Tom Ford példánya, Carrera és Gucci-tól – az aviator modellel mindig középpontban leszel.
Keretnélküli szemüvegek:
Szemüvegek keret nélkül egy visszafogott és nem feltűnő dizájnt kölcsönöznek. Jól állnak egy vékony, keskeny archoz, ahol a az arcot nem akarjuk eltakarni egy masszív keretes szemüveggel. A „keretnélküli” megnevezéssel arra gondolunk, hogy a modell nincs külső kerettel ellátva. Ehelyett a lencsék közvetlenül a szemüvegvasalásba vannak erősítve az orr és szemüveg nyeregnél, mint például ennél a Ray-Ban-nél, vagy egy belső keret által vannak összetartva, mint ennél az unisex-modellnél Versace-tól.
Cateye-szemüveg:
Egy ívelt forma, mely egy pillangóra vagy egy macska szemére emlékeztet, márkajelzése a Cateye-szemüveg. Már az 50-es és 60-as években is a kedvenc női modellnek számított a Cateye-szemüveg. Egészen különösen jól áll az a modell a szív- és ovális alakú arcformának. A modell nőies, és a viselőjének egy intellektuális és csábító kisugárzást kölcsönöz. Napjainkban a Cateye-szemüveg a retro-stílust képviseli, több színben és méretben elérhető- keskeny és macskaszem formájú például a Vogue napszemüvege, a közép nagyságú példány Prada-tól és Burberry-től, a hatalmas modell Tom Ford-tól, Dolce & Gabbana-tól és Michael Kors-tól vagy az extravagáns mint például a Versace napszemüveg arany applikációval.
Kétszínű szemüvegek:
Modellek, melyek a két színű szemüveg kategória alatt megtalálhatóak, utalnak a formájukkal vagy a nagyságukkal egy színlefolyással a szemüvegkereten. Napjainkban a korrekciós szemüvegeknél felül van egy klasszikus szín és általában transzparensen lefelé folyik a szemüveg alsó részére. Napszemüvegeknél is benyomást tudnak kelteni kétszínű szemüveg klasszikus színekben, mint például a fekete-barna modell Emporio Armani-tól, vagy az élénkszínű modell Polaroid-tól.
Panto-szemüveg:
Korábban a művészek szimbóluma volt a panto-szemüveg, értelmet és egyediséget sugárzott – ma már egy kultikus divatszemüveg. A markáns keret és a kerek, felül könnyedén ellaposodott lencsék a panto-szemüveg márkajelzései. A kerek forma kiemeli az arc erős vonásait, ezért áll jól a különösen szögletes arcnak. De alapjába véve a panto-szemüveg minden arctípusnak jól áll. Egy igazi kiemelkedő modelle a nyárnak például a Ray-Ban Erika példánya vagy ez a kerek panto-klasszikus Polaroid-tól.
//www.instagram.com/p/Bj2KSrFlqAz/?hl=de&taken-by=livia_auer
Monoüveg:
A monoüveg ismert az üvegéről – illetve az üveg-optikájáról. Különösen a sportszemüvegek dizájnjával találjuk meg, mint például az Oakley Jawbreaker modell. A napszemüvegeknél a monoüvegek egy igazi látcső és különösen azoknak ajánlott, akik kiszeretnének tűnni. A Versace, Ray-Ban vagy a Dolce & Gabbana modellekkel egészen biztosan divatikon leszel.
Nylor szemüveg:
A Nylor szemüveg nem a felhasznált anyagok miatt vagy egy megadott szemüveg forma miatt tűnik ki, hanem a lencsék egyedülálló rögzítésével. A lencséket a Nylor szemüvegeknél egy láthatatlan, leheletvékony de szakadhatatlan nylor anyag tartja , melyek egy rovátkán a szemüveglencse szélein futnak. A nylor szemüvegek általában alul „nyitottak”, azért, hogy a szál az alsó üvegszélen elférjenek és, hogy a lencsék tartsanak. Ez a szemüvegforma kifejezetten a vékony arcú hölgyeknek és uraknak áll jól, ott ahol az arcot nem akarják eltakarni.
Monoklik:
A monoklik története visszanyúlik egészen a 13. századig. A monoklik alatt értendő a látás segítése, melyek az arc illetve szem előtt tartandóak. Az antik modelleknek általában szép díszítménye van és egy szemüveglánccal a nyakunkban hordhatóak. Itt a régi divat nagy kívánság, a monoklik szép kiegészítők az operában, ahol őket éveken keresztül használni tudjuk.
A következő optikus-szószedet részünkben megtapasztaltok majd még több szemüveglencse elkészítési módot, hogy milyen szemhibák vannak és hogy milyen méréseket kell figyelembe venni.
Leave a Comment