Az optikus-szószedetünk második részében megtudhatjátok, hogy milyen fajtái vannak a szemhibáknak, melyik üvegréteg milyen effektussal áll jól és mik azok a maguktól sötétedő lencsék.
Szemhibák:
A szemhibák fogalom alatt a szem- és látásproblémák több formája van összefoglalva, mint például a rövidlátás, a távollátás, éjjeli vakság vagy a színvakság. Ahhoz, hogy élesen lássunk, a szemgolyó minden részének, szaruhártya, nedvességgel megtöltött szemkamra, az írisz, pupilla, lencsék és a retina mint ahogy a folyadékkal teli üvegtest, kifogástalanul kell működnie. Ha ezek nem így vannak, látászavarok következnek be.
Rövid látás:
A rövid látás olyan látási probléma, amelynél a távoli dolgokat nem látjuk többé élesen. Általában lassan és észrevétlenül fejlődik ki. Gyenge rövidlátás kevesebb mint 0,5 dioptriával még normálisnak mondható. Minden további efölötti értéknél szükségünk van már egy szemüvegre vagy kontaktlencsére.
Távollátás:
A távollátás alatt azt a problémát kell érteni, amelynél a közelben lévő tárgyakat többé nem élesen, hanem még inkább elmosódottnak látjuk. A távollátást örököljük, és a növekedésünkkel alakul ki. Egy további formája a távollátásnak az időstávollátás melyek a 35. életkortól láthatóvá válnak.
Erős látás:
Az erős látás olyan képesség amivel élesen láthatunk. Jól látni semmiképpen sem egyértelmű. Az erős látás megerősítéséért egy optikusnak vagy egy szemorvosnak kell szemvizsgálatot készítenie. Ha szemhiba észlelhető, akkor a pontos dioptriát meg kell állapítani, azért, hogy a tökéletes szemüveget kifogástalan réteggel garantálhassuk. Az optikusnak ismerni kell a jelenlegi látás erősséget és az ideális eltérést.
Alkalmazkodás:
A szemlencse képessége, hogy különböző távolságokhoz automatikusan beáll, ezt nevezzük alkalmazkodásnak. Emellett a szem fénytörő képessége dinamikusan hozzá idomodik azért, hogy a különböző távolságban lévő tárgyakat is élesen felismerjük. Ezért az alkalmazkodó képességért a rugalmas szemlencse a felelős, mely az erejével képes a formáját változtatni. A szem sugártestét irányító izom megtalálható a szem elülső belső részén. A különböző távolságú tárgyakra való fókuszálásnál a lencsék formálódása a sugártestet irányító izmok megfeszítésével jön létre. Ez ahhoz vezet, hogy a lencsék formálódnak és egy gömb alakú formát öltenek. Ez az előfeltétele, hogy a tárgyakat a közelben fókuszáljuk (Közeli alkalmazkodás). Az alkalmazkodó képesség romlik az évek múlásával, mivel a szemlencsék megszilárdulnak. A közelben lévő tárgyakat nem látjuk már olyan élesen, ami a természetes öregedéshez hozzá tartozik. Ezt az állapotot nevezzük idősödő látásnak illetve idegen szóval presbyopie-nak.
Szemészeti papírok:
Egy új szemüveget szeretnénk beszerezni, akkor tudnunk kell sok értéket, melyet egy szemész vagy egy szemorvos állít nekünk ki. A megállapított értékeket feltünteti a szemész egy úgynevezett szemüvegokmányon, vagy a szemész orvos a szemüveg recepten. Az adatok és mértékek a szemüvegokmányon el vannak egymástól különítve jobb és bal szemre azért, hogy a látáshibát a jobb és bal szem között a mértékek alapján meg lehessen különböztetni.
Dioptria:
A dioptria mértékegységet használjuk azért, hogy megállapítsuk, hogy milyen erősen kell a szemüveglencsének a fényt megtörnie, hogy a látáshiba korrigálva legyen. Vagy leegyszerűsítve: a szemüveglencse erőssége dioptriában van megadva. A szemüvegokmányunkban, melyet a szemésztől vagy szemorvostól megkaptunk, a dioptria-mértékei vannak megadva. Pozitív dioptria értékek állnak ha távol látó szemüvegre van szükségünk, és negatív dioptria értékek állnak ha közel látó szemüvegre van szükségünk.
Pupillatávolság:
A pupillatávolságot a pupilláktól az orrközépig mérjük. Mint ahogy a bal, úgy a jobb pupillatávolság is az orrközéptől van mérve külön-külön, mivel gyakran a pupillák nem szimmetrikusan helyezkednek el egymástól. A két mérésnek az összege adja meg az egész pupillatávolságot.
UV-Védelem:
A láthatatlan ultraviola sugárzást jelenti az UV, melyek minden időben hatással vannak a szemre és hosszútávon károsítják azt. Az UV-védelem 400 a 100%-os UV-védelmet biztosítja.
Tükröződő réteg:
A zavaró fénycsóvák minimalizálása érdekében az alap szemüveglencse egy tükröződő réteggel lesz ellátva. Ezt a speciális rétegezést mint ahogy kívülről, úgy belülről is fel lehet vinni.
Lótuszrétegezés:
A lótusz leveleknek a természetből egy biológiai rétegük van, mely egyszerűen lepergeti a vizet és a koszt. Ezért nevezzük a szennyeződés lepergető felületi rétegezést a szemüveglencséknél is lótuszrétegezésnek, mely a lótuszeffektet adja.
Önmagától sötétedő lencsék:
Egy szemüveg önmagától sötétedő lencsékkel, a szemüveg minden fényviszonynak. Egészen mindegy, hogy bent vagyunk vagy kint, világosba vagy sötétbe – a szemüveglencsék alkalmazkodnak a fényhez és könnyítést adnak a szemeknek. Egy előnye van az önmaguktól sötétedő lencséknek avagy a phototróp lencséknek, hogy a szemüveget nem kell cserélgetnünk különböző fényviszonyoknál. A ráeső napfénytől a lencsék besötétednek, és amint ezek eltűnnek ismét kivilágosodnak.
Leave a Comment