Süt a nap, a hőmérséklet 30 fok fölé megy – ennek végső soron csak örülni lehet. De ne felejtsük el, hogy ez a szervezetünknek óriási igénybevételt jelent. Fejfájás, keringési zavarok és erős izzadás nem ritka tünetek ilyenkor. Az izzadás automatikus reakció, ami a test lehűtését segíti. Eddig még minden rendben van. De az ereink is kitágulnak, ami gyengíti a vérkeringést. Ez azután oda vezethet, hogy az agy nem jut megfelelő oxigén ellátáshoz, és ezáltal hőgutát kaphatunk.
Van néhány jó tanácsunk, hogy hogyan őrizhetitek meg az egészségeteket, ha tényleg nagy a hőség.
Sok folyadékot fogyasztani
Fontos a sok folyadék fogyasztása, és nyáron különösen ügyelni kell arra, hogy legalább napi három liter folyadékot vegyünk magunkhoz – a legjobb italok a víz, a gyümölcs-szörpök és a tea. Mindenképpen kerüljük a nagyon hideg italokat, illetve az italokat jégkockával, mert a szervezet rögtön megpróbálja a hideg folyadékot testhőmérsékletre melegíteni. Ennek eredménye általában még erősebb izzadás és gyomorpanaszok.
A helyes táplálkozás
Könnyű ételek, lédús gyümölcsök, zöldségfélék, hal vagy sovány hús a legalkalmasabbak az év legmelegebb napjain, mert ezek nem terhelik meg túlságosan az emésztési rendszert. Az ember nem érzi telítettnek magát, és még van energiája valami kellemeset csinálni és kimenni a szabadba.
Kis frissítő jégkockák, spray és hasonlók
Van egy néhány módszer a gyors lehűléshez. Jégkockát tenni a homlokunkhoz, vagy a kockát a karhajlatban hagyni elolvadni, csodálatosan frissítő hatású dolgok.
De a frissítő spray-knek is remek hűtőhatásuk van, ha az ember a folyadékot az arcára vagy az alkarjára permetezi. A hűtő pakolások is majdnem minden háztartásban megtalálhatók, és nem csupán gyulladás és fájdalom ellen használhatók. Ha azonban a hűtő pakolást a mélyhűtőben tartjuk, akkor azért ne tegyük azt közvetlenül a bőrfelületre. Az esetleges hideg égés elkerülése érdekében a hűtő pakolást egyszerűen tekerjük egy kendőbe, és úgy tegyük a homlokunkra, tarkónkra, karunkra vagy lábunkra.
Váltakozó zuhanyozás
Ha valakinek éppen nincs ideje elmenni egy fürdőbe vagy a legközelebbi tóhoz, egyszerűen lehűtheti otthon is a szervezetét. A váltakozó zuhanyozást a meleg vízzel kezdjük el. Néhány perc után kapcsoljunk át egy percig a hideg vízre. Ezt az eljárást ismételjük meg néhányszor, és utána biztosan úgy érezzük magunkat, mintha újjászülettünk volna. Azon kívül a váltakozó zuhanyozás pozitív hatással van a szervezetre is: felélénkíti és méregteleníti, serkenti a vérkeringést, és kiűzi a negatív energiákat.
Megfelelő öltözék
A ruházat megválasztásának is fontos hatása van a testhőmérsékletre. Forró napokon szellős ruhadarabokat vegyünk magunkra. Világos, a levegőt áteresztő ruházat, pamutból vagy más természetes anyagból jelenti az ideális viseletet a forró hőmérsékleteknél.
Védd a fejedet és a szemeidet
Ha az ember közvetlenül ki van téve a napsugárzásnak, akkor különösen erős a nap hatása a fejre. Kalap, sapka vagy kendő is segíthet, hogy megelőzzük a napszúrást, hőgutát, vagy akár a hirtelen leégést is. Ezen kívül az erős napfény a nyári napokon a szemünket is erősen igénybe veszi. Az ember a szemeinek az összeszorításával megpróbál automatikusan is védekezni a szemek túlzott megerőltetése ellen. De ennek lehet negatív hatása is: a szemek tartós összeszorítása fejfájást is okozhat. Az UV-sugarak ellen a napszemüvegek jelentik a tökéletes védelmet.
3 tanács a hűtéshez:
– Hőpalack másképpen: tölts meg egy hőpalackot vízzel, és tedd két órára a hűtőszekrénybe. A lábak közé szorítva a hideg hőpalack kellemes lehűlést eredményez.
– Sampon teafa-olajjal: ha a hajsamponba 4-5 csepp teafa-olajat teszünk, ennek hatására a fejbőr egész nap hűvös érzetű lesz.
– Gyors felfrissülés az ujjhegyünkkel? Egyszerűen hűtsd le az ujjaid hegyét hideg folyóvíz alatt, és utána masszírozd meg a halántékodat.
Figyelem!
Mindig vedd komolyan, hogy mit üzen a szervezeted! Émelyegsz, kába vagy, esetleg szédülsz? Ez a közelgő hőguta előjele is lehet. Gyorsan el a tűző napról, sok vizet inni, és valami sósat enni! Ha nem múlnak el a panaszok, okvetlenül orvoshoz kell fordulni.
Leave a Comment