Jönnek azok a napok, amikor a nappalok hosszabbak az éjszakáknál. A kikelet érzete már régebben megkezdődött. De március 20-án már a naptár szerint is itt van. Már mindenki mondja: „Érzem a tavasz illatát!“ Az emberek végre kiözönlenek a szabadba, és szinte szárnyakat kapnak. Végül is ezek az év első enyhe napjai, az ember végre föltankolhat napsugarakkal. Megint kötelező feltenni a napszemüveget, mielőtt elhagyjuk a házat. Kinyílnak az első virágok, és mindenkit magával ragad a jókedv. Még az álomszuszékok is valamivel könnyebben kelnek fel. Sokan éreznek valami belső bizsergést, egyfajta kollektív tavaszi érzés ragad magával minket. De miért vált ki a tavasz ilyen érzéseket? Miért csalja ki az embereket a házakból, és nyújt olyan sok életörömöt?
Amikor a napok egyre hosszabbak lesznek, és az ember egyre több napsütést élvezhet, a szervezet hormonháztartása is átállítódik. Több endorfin, ösztrogén és tesztoszteron termelődik. Azonkívül odakint egyre melegebb lesz, következésképpen szellősebb ruhákban járhatunk, és nagyobb bőrfelület kaphat napsugarakat. Több D-vitamin, úgynevezett nap-vitamin termelődik.
Most rendesen lendületbe jövünk, mert a hosszú nappalok jóvoltából kevesebb melatonin termelődik, ami az úgynevezett alvás hormon. Az alvás-ébrenlét ritmus ilyenkor szabályosabb, mint a sötét évszakokban, és ezzel véget is ért a mini téli álom. Ez oda vezet, hogy érezhetően aktívabbak vagyunk. Már kora reggel frissek vagyunk, és több ambíciónk van. A meleg és a fény hatására több boldogság-hormon, pl. szerotonin is termelődik.
Az élénk színekben virágzó növények és azoknak a levegőben terjengő illata érezhetően javítja a hangulatunkat. A barátságos hőmérsékleteknek köszönhetően az emberek együttérzőbbek lesznek, a kialakuló hormonkeverék és a környezetből jövő sok pozitív benyomás hatására az ember önmagát is vonzóbbnak érzi. A lehető legjobbak a feltételek, hogy szerelembe essünk, sokaknál az érzelmek hullámvasutat játszanak.
A tavasz betörése azonban eleinte fárasztó is lehet, kedvetlenné és fáradttá is tehet. A szervezet átállítása már néhány tized fok környezeti hőmérsékletváltozásnál, a rákövetkező vérnyomás csökkenés, valamint a hormonális változások nagyon igénybe vehetik az embert, és ez okozhatja a közismert tavaszi fáradtságot. Ha te is azok közé tartozol, akik tavasszal nem tudnak lendületbe jönni, itt adunk neked néhány hasznos tippet:
1. tipp: Az a legjobb, ha a tavaszi fáradtság megelőzésére már a hideg hónapokban felkészülünk rendszeres friss levegővel és nappali fénnyel, és akkor nem lesz olyan nehéz az átállás. A sportos tevékenységek és a kora reggeli sétálások a világosban javítják a kedélyedet, és ezzel elősegítik a „tavaszi érzéseket“. Egyben egy jó adag oxigént is juttatsz a szervezetedbe, és lendületbe hozod a vérkeringésedet. Már kisebb tornagyakorlatok és céltudatos kinyújtóztatások is segítenek formába jönni.
2. tipp: Masszírozások és wellness-zuhanyozás is fokozzák a vérkeringést, és éberebbé tesznek. A hideg és meleg víz ismételt váltogatása különösen élénkítő hatású.
3. tipp: A reggeli enyhe napfény nagyon jót tesz a szemeknek. Javíthatja a látásodat, sőt, bizonyos mértékig az időskori vakságot is megelőzheti. Ennek érdekében reggelente állj kontaktlencse és szemüveg nélkül egy napsütötte helyre. Egyszerűen csukott szemmel a nap felé fordulva. Közben mozgasd a szemedet lassan föl és le, illetve jobbra és balra. A fény így szelíden átsüt a szemhéjadon keresztül. Elegendő ezt a gyakorlatot öt percen keresztül végezni, és máris felpörög a D3 vitamin termelése.
4. tipp: A vitaminok a fáradtság gyógyszerei. Télen az ember általában kevesebb tápanyagot fogyaszt, így tavaszra a vitamin tartalékai kimerülnek. A legjobb, ha rendszeresen sok friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztasz. Különösen jót tesznek most neked és az immun-rendszerednek a déligyümölcsök, amik sok napfényt kaptak, pl. a kivi, az ananász és a citrusfélék.
5. tipp: Tavasszal az évszaknak megfelelő friss gyümölcsök és zöldségek élénkebb színei is stimulálják az agyat. További lökést adhatsz magadnak, ha most az öltözködésedben is ismét az erőteljesebb színekre váltasz át, és néha egy pár szál virágot is viszel haza. Vegyél bátorságot a színekhez!
Reméljük, hogy ezekkel a tanácsokkal jól és fit állapotban kezded a tavaszt, és a téli álomból nagyon gyorsan átváltasz a napimádó állapotba. Mert most jön az az időszak, amikor mindössze kimenni, napfényt tankolni, nevetni, flörtölni, vagy egyszerűen csak jókedvűnek lenni kell. És ha mégsem jönnének össze a tavaszi érzések és a rózsaszín szemüveg, előbb-utóbb eljön a következő tavasz is!
Leave a Comment