A legtöbb ember egyetért ebben: a szemek a test legfontosabb érzékszervei. Szinte a teljes környezetünket a szemeinken át érzékeljük, és gyakran bámulatosan teljesítenek. Összegyűjtöttünk néhány különös tényt a szemekről és a szemüvegekről.
Szem és szemüvegek
- Németországban a 16 éven fölöttiek közül 40,1 millió ember szemüveges, ez a lakosság kétharmada.
- Újrahasznosított szemüvegek? Tényleg van ilyen. A párizsi Silmo szemüveg-vásáron a látogatók olyan szemüvegeket is megcsodálhattak, amelyek hétköznapi tárgyakból készültek, például gördeszkából vagy farmerből. Tényleg ez lesz a jövő év trendje?
- Olasz szerzetesek voltak az elsők, akik már a 13. században félgömbölyűre csiszolt lencséket készítettek. Alapanyagként a berill hegyikristályt használták, ami lecsiszolva nagyító üvegként volt használható. Ezzel létrehozták a szemüveg elődjét.
- Az emberi szem súlya csak kb. 7,5 gramm, és átmérője átlagosan 2,3 cm.
- Szemenként 6 izom gondoskodik arról, hogy a szemgolyó mozgatható és forgatható legyen. Ezen izmok egyike a test legaktívabb izma.
- A lakosság kb. 5 %-a szenved a piros-zöld vakságtól. Az érintetteknek a piros és a zöld szín is a szürke árnyalatainak látszik. Ez a korlátozottság tízszer több férfit érint, mint nőt.
- Az ember minden nap átlagosan 10.000-szer pislog.
Őrült állatvilág
- A tintahal szemei körülbelül olyan nagyok, mint egy-egy görögdinnye. Az átlagos méretük kb. 25 cm. Ezzel a tintahalnak van a legnagyobb szeme az állatvilágban. Képzeljük el, hogy a halak egyáltalán nem tudják becsukni a szemüket.
- A strucc szemei nagyobbak, mint az agya.
- A pillangók az ultraibolya fényt is látják.
- Hárommal még jobban lehet látni: egy újzélandi gyík fajnak a két szemén túl van egy harmadik szeme is! Az úgynevezett koponya szem egy fölfelé irányuló fényérzékelő szerv a gyík koponyája közepén, ami főleg a világosság-különbségek érzékelésére szolgál.
Különös dolgok a napszemüvegekről
- Már az ősi Rómában Néró császár is készíttetett magának egy luxus napszemüveget. A napfény elleni védelemként zöld smaragdokat csiszoltak meg, és ezeken keresztül nézte a gladiátorok küzdelmeit. Ezt persze nem mindenki engedhette meg magának.
- Az inuit eszkimók is már nagyon korán találékonyak voltak: a hó felületén vakítóan tükröződő napsugarak ellen hószemüvegeket barkácsoltak. Fókacsontokba keskeny rést faragtak, és ezt bőr szíjjal kötötték a szemük elé. Nagyon rafinált!
- A napszemüvegek sokáig inkább csak terhére voltak viselőjüknek, és egyáltalán nem számítottak divatcikknek. A második világháború alatt az amerikai pilóták egy meglehetősen menő modellt hordtak, amely a mai napig az egyik legkedveltebb. A RayBan Aviator volt az első napszemüveg, ami divatcikké vált.
- Nem csak az embereknek kell védeniük a szemüket a napsugárzástól, néha a kutyáknál is előállhat a helyzet, hogy a nap elleni védelmet kell az orrukra tenni. Például a lavina kutyáknak gyakran órákon át kell az erősen fényvisszaverő hóban futniuk, ezért speciális kutya-napszemüveget hordanak.
Leave a Comment